Istoricul Bisericii Podu Jijiei

Istorie August 14, 2017

Parohia Podu Jijiei face parte din Protopopiatul 2 Iaşi, iar piatra de temelie a viitorului locaş de închinăciune a fost pusă pe 19 mai 2018 de către Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

Parohia Podu Jijiei a fost înfiinţată în primăvara anului 2017, după ce actualul paroh, părintele Ilie Plugariu, a fost hirotonit preot de către Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

Pe 15 aprilie 2017, părintele Marius Daniel Profir, protopop al Protopopiatului 2 Iaşi, a sfinţit paraclisul amenajat pentru oficierea sfintelor slujbe.

În prezent, oamenii din Podu Jijiei se adună pentru rugăciune în clădirea fostei școli. Lucrările pentru construcția Bisericii „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” au fost demarate la mijlocul lunii septembrie 2022.

Citește alte articole despre: istoric